Już pierwsze lata nowej dekady uchyliły Polakom okno na wielki świat. Emitowany przez TVP1 serial Dynastia przyciągnął przed telewizory 16 milionów telewidzów, którzy śledząc perypetie rodziny Carringtonów, jednocześnie kształtowali sobie obraz życia amerykańskich elit finansowych.



Dynastia to sztandarowe dzieło amerykańskiej telewizji ABC lat 80-tych i zarazem jedna z najsłynniejszych wysokobudżetowych oper mydlanych na świecie. Kręcony przez prawie dekadę serial wylansował wiele nowych gwiazd i przypomniał o istnieniu tych zapomnianych. Tryumfy święciły przede wszystkim odtwórczynie głównych ról kobiecych: Linda Evans i Joan Collins.
     Pomysł na Dynastię zrodził się w głowach pary scenarzystów, Richarda i Esther Shapiro, których zainspirował emitowany w brytyjskiej telewizji serial „Ja Klaudiusz”. Okraszoną sporą dawką seksu i intryg fabułę postanowili ulokować w „nafciarskim” Denver, zwłaszcza że Dynastia miała stanowić odpowiedź na emitowany w konkurencyjnej stacji CBS serial „Dallas”. Zrobiono wszystko, aby przykuć uwagę telewidzów. Jest więc kochające się małżeństwo (Blake i Krystle), zazdrosna była żona (Alexis) oraz gromada ślubnych i nieślubnych dzieci – a wszyscy piękni jak z obrazka i nieprzyzwoicie bogaci. Scenarzyści postanowili pobawić się konwencją opery mydlanej, wpisując do scenariusza tak legendarne wątki, jak masakra ślubna w Mołdawii, manipulacje umysłu czy porwanie Fallon Carrington przez UFO.
     Serial był przerysowany do granic możliwości, lecz o ile amerykańscy widzowie potrafili zachować dystans do prezentowanych na ekranie treści, o tyle w Polsce było już nieco gorzej. Bijąca wszelkie rekordy popularności Dynastia stała się odzwierciedleniem aspiracji społeczeństwa i ... źródłem inspiracji. Na przestrzeni lat polskie kobiety wzorowały się na stylu głównych bohaterek, a grzywka „a’la Crystal” była jedną z najpopularniejszych fryzur początku dekady. Zapanowała również moda na nadawanie dzieciom imion bohaterów serialu. W doniesieniu prasowym z 1993 roku napisano:
„W gminie Małogoszcz w Kieleckim rodzice nadali dzieciom imiona bohaterów serialu. Ksiądz ochrzcił Bena Sochę, Kevina Sieczkę i Alexis Guzik”
     Początkowo Telewizja Polska zakupiła tylko kilkadziesiąt odcinków, które zaczęto emitować 2 lipca 1990 roku na antenie Programu Pierwszego. Ostatni z 220. epizodów pokazano w grudniu 1993 roku, a niedługo po nim wyemitowano film „Dynastia: Pojednanie”. Powstała również kontynuacja serii pt. "Dynastia Colbych", którą polscy widzowie mogli oglądać od stycznia 1994 roku. Na początku lat 90-tych, nakładem wydawnictwa Temark, ukazała się książka „Dynastia” napisana na podstawie scenariusza serialu przez Eillen Lottman.










Categories: